Det har vært sparsomt med opplysninger gjennom helga, noe som kan ha sammenheng med at Jarle Trå først var savnet, og etter hvert ble funnet og nå er under evakuering. Det er sannsynlig at flere av nordmennene har vært involvert i søk og redning, men opplysningene er usikre. Les mer om det under. I følge lista på Wikipedia har antallet norske Everest-bestigninger denne uka vokst fra 23 til 28.
Tommy Rambøl nådde toppen torsdag morgen klokka 0915. Han og Thomas Svane Jacobsen var på en Himex-ekspedisjon fra sydsiden, og sistnevnte ble dessverre hindret av magesyke.
Fra nordsiden nådde Lars Oma Erichsrud og Petter Nyquist toppen tidlig fredag.
World Wide Vikings fikk en mann på toppen, da Stein Grønnerøe toppet ut på fredag, mens Petter Kragset ikke var i form til å prøve seg på toppen. Han måtte også gi seg i sine to tidligere forsøk på verdens høyeste fjell (i 2005 og 2006). Hjemmesiden er ikke oppdatert i det siste, men i gjesteboka oppgis det at Grønnerøe var i god form på vei ned fjellet søndag morgen.
Se ekspedisjonens hjemmeside.
Meldingene går ut på at Jarle Trå var på toppen fredag, og at han fikk problemer på returen. Han klatret alene, uten oksygen og sherpaer, og ble meldt savnet søndag 24. mai. Han ble så funnet av en gruppe sherpaer, og transporteres mandag, i følge friflyt.no, på yakokse ned fra Advanced Base Camp på 6400 meter, til Base Camp på 5400 meter. Han har forfrysninger og trenger snarlig legebehandling, og UD jobbet mandag med å få flytillatelse fra kinesiske myndigheter, slik at en eventuell evakuering fra BC kan foregå med en nepalesisk helikopter.
På Kangchenjunga ble Jon Gangdal første nordmann til topps på den 8586 meter høye toppen klokka 10 den 18. mai (norsk tid).
Se ekspedisjonens hjemmeside.
Gangdal og klatrepartner Mattias Karlsson på toppen. Foto: Gangdal.com
