Jarle Trå svarer

Everest-klatrer Jarle Trå klager Dagbladet inn til PFU og tilbakeviser anklagene om at han har vært uansvarlig, utakknemlig og latt være å betale regningene etter redningsaksjonen. 

Stamsund, Lofoten
 
kommentarer (0) | print | RSS | Tips

Den erfarne ekspedisjonsmannen var lenge på sykehus etter at han var nær å miste livet på Mount Everest i mai. Da Dagbladet lagde sin 9 siders nedsabling av Trå i Magasinet 1. august, var han midt i en serie operasjoner og mener han var uten mulighet til å ta til motmæle.

Nå har han klaget inn Dagbladet til Pressens Faglige Utvalg. I klagen og i en kommentar på sin egen nettside, svarer han på kritikken. På sin egen nettside tar han avstand fra bildet som er blitt tegnet av ham.

"Å drive med klatring og bestigning av store fjell er drevet av draumar og motiv som ikkje er så lett å forklare med ord, eller å forstå for andre. Når Dagbladet i sin artikkel prøver å gjera det til eit hovedpoeng at eg ville bli den første nordmannen til å klatre Everest utan oksygen, kjenner eg meg ikkje igjen i dette. Eg har alltid vore blant dei desidert minst medieomtalte klatrarane i Noreg. Eg har stort sett finansiert mine ekspedisjonar sjølv, og dermed ikkje vore avhengig av sponsorar og mediedekning. Mine motiv for å drive med klatring er reint personlege. Dersom det var eit poeng for meg å profilera meg som den første som skulle klatre Everest åleine utan oksygen, ville eg vel ha valgt å bruke media aktivt for å promotera meg. Eg har tidligare klatra to andre fjell over 8000 meter åleine med minimal pressedekning. Det er stort sett kun dei i klatremiljøet i Norge som kjenner til det eg har gjort tidligare."

Trå tilbakeviser en rekke konkrete anklager som kom fram i Dagbladets artikkel. Her hevdes det blant annet at sherpaene Pemba og Phurba ikke fikk betalt. 
"Dette er heilt feil. Eg overførte pengar umiddelbart etter eg kom heim til Norge. Dette punktet førte til ein omfattande negativ blogg-aktivitet mot meg under artikkelen på nett dei første dagane etterpå," skriver Trå, som understreker at han er svært takknemlig for hjelpen han fikk.

Han framholder at han selv har betalt alle utgifter til redningsaksjonen. 
"Eg vil igjen presisere at UD ikkje har hatt nokon utgifter ved denne hendinga, utover at ansatte var engasjert i saka. Seinast i går høyrte eg i ein debatt på NRK Dagsrevyen i forbindelse med redningsaksjonen av Pål Refsdal, at ein utenforståande debattant hevda at UD hadde hatt utgifter i forbindelse med helikopterevakuering under min ekspedisjon. Dette stemmer ikkje," skriver han.

Kategorier

Kommentarer hentet fra forum

Ingen kommentarer. Bli den første til å kommentere!

Flere saker fra "Ekspedisjon"

  • Jubileum for Everest-ekspedisjonen
    Odd Eliassen. Foto: Matti Berntiz

    I april i år er det 25 år siden Den norske Everest-ekspedisjonen, ledet av Arne Næss jr., nådde toppen av verdens høyeste fjell. I UTE kan du lese et sjeldent portrett med Odd Eliassen - som sammen med Bjørn Myrer Lund var den første på toppen.

    (19.04.2010 05:46)
  • Dagbladet felt i PFU
    faksimile

    Jarle Trå fikk medhold i sin klage mot Dagbladet.

    (09.03.2010 15:17)
  • Everest, noe for deg?

    Er du i god form? Og har erfaring fra over 6000 meter? Og har turbudsjett tilsvarende en fin, ny bil? Da er det nyttig å vite at Hvitserk & Eventyrreiser kan tilby plass på en internasjonal ekspedisjon til Mt Everest i april i år.

    (03.02.2010 15:12)

Mest lest den siste uka

Siste på forum